Tytoń jest rodzajem rośliny zielnej z rodziny psiankowatych, jest to gatunek ciepłolubny i z tego względu pierwszy okres produkcji odbywa się w warunkach sztucznych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury, wilgotności i ochrony chemicznej. Uprawa tytoniu jest bardzo pracochłonna. Zmieniała się przez lata. Dziś przy zastosowaniu nowych technologii, uprawa tytoniu na pewno jest łatwiejsza, ale dalej bardzo wymagająca.

Najczęściej uprawiany w Polsce jest tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum L.). Roślina ta ma duże znaczenie w polskim rolnictwie, aktualnie produkujemy go około 32000 ton surowca tytoniowego rocznie i znajdujemy się w pierwszej dziesiątce producentów tytoniu w Europie. Polski tytoń charakteryzuje się wysokim poziomem cukru i stosunkowo niską zawartością nikotyny co sprawia to, że jest idealnym produktem do fajki wodnej.

Tytoń uprawiany jest w ponad 100 krajach na świecie. Najważniejszymi producentami są: Brazylia, Chiny, Indie, Malawi, USA, Turcja i Zimbabwe. Polska jest najbardziej na północ wysuniętym obszarem uprawy tytoniu. Plantacje są zlokalizowane głównie w regionie południowo – wschodnim oraz w okręgu grudziądzkim. Ponieważ okres wegetacji w Polsce jest bardzo krótki, a tytoń jest rośliną ciepłolubną, podstawę upraw stanowią mniej wymagające tytonie typu Burley oraz Virginia.

 

PROCES UPRAWY TYTONIU – ROZSADA

W uprawie tytoniu pierwszym i bardzo ważnym etapem jest produkcja rozsady. Tytoń jest rośliną o długim okresie wegetacji, ma również duże wymagania cieplne, dlatego też pierwszy etap odbywa się w warunkach sztucznych. Właściwa pielęgnacja roślin w pierwszym etapie, warunkuje prawidłowy wzrost rośliny w warunkach polowych. W nowoczesnych gospodarstwach rozsadę tytoniu zakłada się w hydroponice. Hydroponika jest to uprawa tytoniu na wodzie z dodatkiem substancji odżywczych. W takiej uprawie korzenie rośliny mają bezpośredni kontakt z wodą i substancjami odżywczymi, a także nie rozrastają się nadmiernie.

W uprawie hydroponicznej tytoniu, tytoń wysadza się na styropianowych tackach. Otwory te wypełnia się podłożem z torfem a następnie lądują w nich nasiona. By ten proces się odbył potrzeba specjalistycznego siewnika. Siewnik ten trzeba monotonnie napełniać ziemią, dosypywać nasion a także wkładać w szyny tacki. Następnie układa się tacki na europaletach do określonej wysokości i owija je stretchem. Gdy posiana jest odpowiednia ilość tacek, należy je umieścić w basenach. Woda do takich basenów powinna być nalana dzień wcześniej, by ulotnił się z niej chlor. Następnie bada się jej pH i zasolenie. Gdy pH jest obojętne bądź odrobinę zasadowe, woda jest gotowa na przyjęcie tacek.

 

ZBIÓR I SUSZENIE

Zbiór liści tytoniu jest bardzo ważnym etapem w produkcji surowca tytoniowego, który przeprowadza się w miarę ich dojrzewania. Proces zrywania należy przeprowadzić gdy liście są w pełni dojrzałe.

Suszenie liści odbywa się w specjalistycznych suszarniach kontenerowych i ma na celu uśnięcie wody z liści. Proces suszenia trwa 5-7 dni i składa się z następujących etapów:

 1. Żółknięcie liści – czyli całkowite usunięcie chlorofilu z liści;
 2. Suszenie liści tytoniu – proces ten polega na stopniowym podwyższaniu temperatury
  co 5˚C i trwa około 50 godzin;
 3. Suszenie nerwów liści – w tej fazie następuje obniżenie temperatury poniżej 38˚C;
 4. Sortowanie i składowanie liści tytoniu – wysuszone liście, po wyciągnięciu z
  suszarni, muszą być przechowywane w odpowiednich, przeznaczonych tylko i
  wyłącznie do ich składowania i sortowania magazynach.

 

NASZE LIŚCIE TYTONIU

Naszym odbiorcom oferujemy liście tytoniu typu Virginia niezmiennie najwyższej jakości. Wieloletnie doświadczenie w uprawie i suszeniu pozwala nam zachować niezmienny najwyższy standard.

Nasz tytoń ma jasny cytrynowy kolor, wysoką zawartość cukru 25-30% i niski poziom nikotyny 0,8-1,5% pożądany jest przez producentów tytoniu do fajek wodnych, nasze pozostałe gatunki są wysoce pożądane jako tytoń dla przemysłu w produkcji papierosów.

Łukowa Tobacco oferuje następujące produkty :

 • Strips Tytoniu
 • Liście (Loose leaf);
 • Mieszanka tytoniowa
 • Żyła tytoniowa

Tytoń pakowany w kartony C-48 o wadze około 200kg, przechowywany jest w odpowiednich i monitorowanych magazynach tytoniu.